Černá čočka beluga se zastřeným vejcem

O tom, že jsou luštěniny zdravou potravinou, není pochyb. Výhodou konzumace luštěnin je také jejich sytící efekt a obsah kvalitních sacharidů, bílkovin a vlákniny. Jak je ale připravit tak, aby byly chutné, dobře stravitelné a ne tak časově náročné? Velkou roli ve stravitelnosti a chuti hrají bylinky a koření.


Pro tento recept jsem si zvolila černou čočku s názvem beluga. Velkou výhodou belugy je, že se nemusí dopředu namáčet, je rychle hotová a drží tvar i po uvaření. V kombinaci s kari kořením, kurkumou a kokosovým mlékem vznikne skvělé jídlo, které chutná i chlapům! :) Zastřené vejce je trochu challenge, ale když jsem ho zvládla já, zvládnete ho bez problému taky.


Co budeme potřebovat (4 porce):

300 g černé čočky beluga

3 šalotky

2 mrkve

1 pórek

3 větší stroužky česneku

1 PL ghí másla

85 g rajčatové passaty

200 ml kokosového mléka

Kvalitní kari koření, kurkumu, koriandr, bobkový list

Sůl a pepř

1 vejce

Ocet


Příprava:

1. Šalotku i zeleninu si nakrájíme nadrobno. Čočku důkladně propláchneme studenou vodou.


2. Ve větším hrnci osmahneme na ghí másle šalotku, zeleninu a následně i česnek. Zasypeme kari kořením, kurkumou, bobkovým listem a sušeným koriandrem. Zhruba po dvou minutách přidáme do hrnce čočku a rajčatovou passatu. Osolíme a opepříme. Opět krátce orestujeme.


3. Čočku se zeleninou podlijeme vodou a kokosovým mlékem. Vaříme do změknutí (zhruba 25-30 minut) a v případě potřeby podléváme.


4. Zastřené vejce: Dáme si vařit vodu do menšího hrnce. Do misky s trochou octa vyklepneme vejce (ocet ho trochu zatáhne). Jakmile se voda vaří, přidáme i do ní pár kapek octa a vypneme sporák. Vejce z misky nabereme na naběračku a pomalu ponoříme do vroucí vody. Naběračkou lehce "popoženeme" vejce, aby se hezky zatáhlo. Necháme 2-3 minuty ve vodě a opět naběračkou vyndáme. Osolíme a opepříme.


5. Z hotové čočky vyndáme bobkové listy, ještě podle potřeby dochutíme a podáváme se zastřeným vejcem.


Dobrou chuť!