Černá čočka beluga se zastřeným vejcem
O tom, že jsou luštěniny zdravou potravinou, není pochyb. Výhodou konzumace luštěnin je také jejich sytící efekt a obsah kvalitních sacharidů, bílkovin a vlákniny. Jak je ale připravit tak, aby byly chutné, dobře stravitelné a ne tak časově náročné? Velkou roli ve stravitelnosti a chuti hrají bylinky a koření.
Pro tento recept jsem si zvolila černou čočku s názvem beluga. Velkou výhodou belugy je, že se nemusí dopředu namáčet, je rychle hotová a drží tvar i po uvaření. V kombinaci s kari kořením, kurkumou a kokosovým mlékem vznikne skvělé jídlo, které chutná i chlapům! :) Zastřené vejce je trochu challenge, ale když jsem ho zvládla já, zvládnete ho bez problému taky.

Co budeme potřebovat (4 porce):
300 g černé čočky beluga
3 šalotky
2 mrkve
1 pórek
3 větší stroužky česneku
1 PL ghí másla
85 g rajčatové passaty
200 ml kokosového mléka
Kvalitní kari koření, kurkumu, koriandr, bobkový list
Sůl a pepř
1 vejce
Ocet
Příprava:
1. Šalotku i zeleninu si nakrájíme nadrobno. Čočku důkladně propláchneme studenou vodou.
2. Ve větším hrnci osmahneme na ghí másle šalotku, zeleninu a následně i česnek. Zasypeme kari kořením, kurkumou, bobkovým listem a sušeným koriandrem. Zhruba po dvou minutách přidáme do hrnce čočku a rajčatovou passatu. Osolíme a opepříme. Opět krátce orestujeme.
3. Čočku se zeleninou podlijeme vodou a kokosovým mlékem. Vaříme do změknutí (zhruba 25-30 minut) a v případě potřeby podléváme.
4. Zastřené vejce: Dáme si vařit vodu do menšího hrnce. Do misky s trochou octa vyklepneme vejce (ocet ho trochu zatáhne). Jakmile se voda vaří, přidáme i do ní pár kapek octa a vypneme sporák. Vejce z misky nabereme na naběračku a pomalu ponoříme do vroucí vody. Naběračkou lehce "popoženeme" vejce, aby se hezky zatáhlo. Necháme 2-3 minuty ve vodě a opět naběračkou vyndáme. Osolíme a opepříme.
5. Z hotové čočky vyndáme bobkové listy, ještě podle potřeby dochutíme a podáváme se zastřeným vejcem.
Dobrou chuť!