6 pilířů zdravého životního stylu a jak je aplikovat do svého života

Zdravý životní styl není jen o výživě, nebo cvičení. Je to soulad, kdy propojíte všechny složky svého života k vlastní spokojenosti a zdraví. Je to cesta, neustálý vývoj a poznávání. Jeden pilíř nemůže fungovat bez druhého. Pokud budete mít perfektně vyladěnou stravu a cvičení, ale budete se neustále stresovat, bude vám chybět spánek a nebudete mít vyřešený vztah k sobě ani k ostatním, nikdy nebudete fungovat dobře.


Cílem zdravého životního stylu není dělat vše perfektně, protože už jen to slovo samo o sobě nedává v tomto případě smysl. To, co je pro někoho zdravé, může být pro jiného dokonce škodlivé. Důležité je vnímat svou individualitu, zkoušet co mi vyhovuje a v čem se cítím dobře. A proto je v pořádku, že se náš pohled na životní styl bude v průběhu života měnit.


Jako hlavní předpoklad k tomu, abych se ve svém životě cítila dobře, mi pomohlo 6 základních bodů, které si trochu více rozpracujeme. Samozřejmě by se jich dalo vymyslet daleko víc, ale k zamyšlení to pro začátek určitě stačí.

1. Výživa

Určitě už jste si všimli, že výživa je pro mě hlavním stavebním kamenem celého tématu. Troufám si tvrdit, že výživa ovlivňuje daleko více aspektů našeho života, než se na první pohled zdá. Má vliv na naši náladu, fyzickou kondici, kvalitu spánku, zdravotní stav i vztahy. Opět zde platí pravidlo individuality, což znamená, že každému může vyhovovat něco jiného. To, že bude někdo skvěle fungovat na vysokém příjmu tuků neznamená, že to bude sedět vytrvalostnímu sportovci, nebo jakémukoli člověku se sedavým zaměstnáním. Každý jsme jiný a skutečně ani zdánlivě dvěma stejným lidem (z hlediska pohlaví, věku, sportovní aktivity) nemusí sedět totéž. Výživových směrů je skutečně mnoho, ale základem by měly být kvalitní a minimálně průmyslově zpracované potraviny, po kterých se cítíme dobře.

2. Pohyb

Nedostatek pohybu je jedním z hlavních problémů současné generace. Některé zdroje dokonce uvádí, že je na světě již více obézních lidí, než těch podvyživených. Důvodem je samozřejmě vysoce průmyslově zpracovaná strava a nedostatek pohybu. Úplným základem je přirozený pohyb během dne – chůze, občasné protažení. Pokud sedíte celý den u počítače, zkuste se jednou za půl hodiny postavit, nebo projít, případně rozhýbat a protáhnout.


Z hlediska pravidelné sportovní aktivity je to opět velmi individuální. Důležité je především dělat sport, který vám dělá radost. To myslím především z toho hlediska, abyste se nestresovali tím, že vás třeba nebaví chodit do fitka, přestože je to zrovna moderní, nebo vám nejde aerobic, přestože všechny vaše kamarádky na něj chodí. Zkoušejte různé sporty a najděte si tu pohybovou aktivitu, která vám sedí. Udělejte si z pohybu přirozenou součást života.


Když se mě někdo zeptá, kde beru motivaci ke cvičení, vlastně už ani nedokážu odpovědět, protože o tom takhle nepřemýšlím. Je to moje součást a nemusím se k tomu přemlouvat. Přijde mi to stejně automatické jako si ráno vyčistit zuby. U pohybu je třeba dávat velký pozor, abychom tělo více nestresovali, než mu prospívali. Myslete na to, že potřebujete i odpočinek.


3. Spánek

Alfa omega všeho. Bez dostatku spánku nebudeme nikdy dobře regenerovat (natož hubnout), nebudeme tak produktivní a náš hormonální systém nám taky nepoděkuje. Základem je spát 7-8 hodin denně a ideálně chodit spát i vstávat přibližně ve stejnou hodinu. Pro mě je dostatek spánku naprostá nutnost, bez které nedokážu dobře fungovat. Proto asi nejsem dobrá společnost na party, protože pravidelně v 10 hodin večer začínám zívat. :D


Zkuste se někdy zamyslet nad tím, proč vás často bolí hlava, proč jste během dne podráždění a nestíháte to, co byste potřebovali? Moje oblíbená věta zní: Když chceš brát, musíš taky dávat. A našeho organismu to platí obzvlášť. Pokud se zaměříte na kvalitní spánek, věřím, že to v dobrém ovlivní i ostatní složky života.


4. Vztahy a psychika

Ten nejdůležitější vztah, který máme, je ten k sobě samým. Je to sice klišé, ale když nebudeme mít dostatečně rádi sami sebe, nebudeme schopni pomáhat druhým. A teď to nemyslím ve vztahu k „sebelásce“, která dostala trochu jiný význam, než jaká byla její původní myšlenka. Zdravý vztah k sobě je dlouhá cesta, která může trvat několik let. Myslete na to, že se sebou trávíte nejvíc času a ve spoustu věcech se ve finále musíme spolehnout jen sami na sebe. Mně v tomhle ohledu pomohlo uvědomit si, že vždycky dělám své maximum a že je v pořádku udělat chybu. Vážím si svého času, a proto si dobré rozmýšlím, jak a s kým ho chci trávit.


Co se týká vztahů s ostatními lidmi, tak tam bych dodala jen pár bodů:

  • Je v pořádku mít jiný názor, než ostatní.

  • Průběžně vyhodnocujte, kdo za váš čas stojí a kdo ne.

  • Komunikujte – když vám něco vadí, řekněte to. Když se vám něco líbí, řekněte to.

  • Naučte se říkat NE. Je v pořádku, když se vám někam, nebo do něčeho nechce. Máte na to právo.

  • Zvažte, do jaké míry jste schopni a ochotni pomoct. Nenechte ostatní, aby vás zneužívali a myslete na to, že nikdy nemůžete pomoci všem.

  • Buďte upřímní k sobě i ostatním.

  • Projevujte emoce a neduste je v sobě.

  • Naslouchejte.

  • Nebojte se zeptat, když něčemu nerozumíte.


5. Regenerace

Fyzická i psychická regenerace je velkým předpokladem k úspěchu a progresu. Nemusíme pořád dělat něco smysluplného. Je fajn na chvíli vypnout, pustit si seriál, jít do sauny, přečíst si knížku. Nejlepší nápady nás mnohdy paradoxně napadají tehdy, když si jen tak přemýšlíme. Využívejte takové chvilky, najděte si čas pro sebe a uvidíte, že pak budete lepší studenti, rodiče, podnikatelé, nebo zaměstnanci.


Mně v tomhle ohledu nejvíc pomáhá vytyčit si místa a hodiny, kdy nepracuju. Večer se snažím zásadně odpočívat a vyčistit si hlavu. A pozor – sport je sice do jisté míry odpočinkem, nicméně pro tělo je to stále stresor.


6. Rozvoj a vzdělávání

Věřím, že pro zdravé sebevědomí, psychiku i vývoj kariéry potřebujeme rozvoj. Dozvídat se nové informace nám rozšiřuje obzory a konverzační témata, obohacuje náš svět a prohlubuje intelekt. Vzděláváním rosteme, získáváme nové podněty a poznáváme zajímavé lidi.


Vzdělávat a rozvíjet jedince i skupiny je moje práce, takže je jasné, že je tohle téma moje srdcovka! 😊 Čím víc vím, tím víc si uvědomuju, kolik toho ještě nevím. Vzdělání beru jako privilegium a možnost být lepším člověkem. Vítám každou možnost naučit se něco nového a zastávám názor, že nikdy v životě není stav, kdy bychom už věděli všechno a nebylo kam růst.

Závěrem

Ještě jednou si dovolím dodat, že zdravý životní styl není o počítání každého gramu rýže a pocení desítek hodin ve fitku. Pro mě je to především mind set, který mi dal v životě určitou vyrovnanost a klid. Prošla jsem si flákáním, popíjením a jezením fast foodu, ale i zběsilým tavením organismu a dietou, abych měla co nejlepší výsledky. Teď je pro mě cesta někde mezi.


V 95 % případů žiju zdravě, stravuju se kvalitně, cvičím a odpočívám (to je paradoxně moje největší slabina). Když se mi ale jednou za čas nechce jít cvičit, tak prostě nejdu. Když mám chuť na víno, nebo pizzu, tak si dám. Jsem normální pracující člověk, a proto bylo mým cílem vám v tomhle článku přiblížit, že stačí pár malých kroků a můžete se cítit skvěle ve svém těle i ve své hlavě. 😊

1 komentář