top of page

7 tipů, jak začít jíst zdravě

Rádi byste se začali stravovat zdravě, ale nevíte, jak začít? Jste odhodlaní a máte chuť posunout svůj jídelníček správným směrem, ale nevíte, jak to vlastně vypadá v praxi? Cítíte, že v téhle oblasti máte ještě co zlepšit? Pak je tenhle článek přesně pro vás.


Na začátek ještě pro jistotu uvedu, že jíst zdravě neznamená jíst dietně. Zdravá strava nemusí nutně vést k hubnutí. Zdravě bychom se měli stravovat především proto, abychom se cítili dobře psychicky i fyzicky a podpořili tak svůj maximální potenciál. To, jestli budeme hubnout, nabírat, nebo naše postava zůstane stejná, se bude odvíjet od množství a poměrů jednotlivých zdravých potravin, které však vždy hrají zásadní roli v jakémkoli režimu. Někdy stačí udělat pár zdánlivě drobných úprav, které však mnohdy odvedou velkou práci. Pojďme se na ně tedy podívat podrobněji.

1. Začněte postupně

Bude to možná znít paradoxně, ale nechtějte všechno hned. Neklaďte na sebe zbytečně velké nároky a nevytvářejte si stres. Nekupujte ve velkém potraviny, o kterých jste přesvědčeni, že jsou zdravé, ale které vám absolutně nechutnají. Nezapomínejte, že jídlo vám musí stále chutnat a že je součástí vašeho sociálního života. Nedělejte si zbytečné restrikce a omezení.


Pro začátek je dobré zamyslet se nad tím, jak se stravujete doposud. Položte si několik jednoduchých otátek:

  • Co tvoří hlavní část vašeho jídelníčku?

  • Jak často konzumujete alkohol a slazené nápoje?

  • Jaké je vlastně množství jídla, které denně konzumujete?

  • Jaký je poměr základních a průmyslově zpracovaných potravin ve vašem jídelníčku?

Zkuste si několik dní zapisovat, co za celý den sníte a nezávisle tento seznam posoudit. Jistě vás napadnou první kroky, které by bylo vhodné učinit.


2. Vybírejte základní kvalitní potraviny s čistým složením

Tenhle krok považuju za jeden z nejdůležitějších, protože je vlastně celým principem zdravého jídelníčku. Při nákupech se zaměřte na základní potraviny – ovoce, zelenina, brambory a batáty, obiloviny (kroupy, jáhly, pohanka), maso, luštěniny, vejce, ořechy, semínka a další. Následně přichází na řadu zpracované potraviny, které mají, pokud možno, co nejjednodušší složení a neobsahují žádná dochucovadla, škroby, sladidla, ani jiná aditiva. Takovými potravinami jsou například mléčné výrobky (jogurty, tvarohy, sýry, smetana), vločky (ovesné, rýžové), kvalitní oleje, kváskové a žitné chleby, med, kvalitní šunky. Z těchto potravin následně připravujte své pokrmy dle libosti a chuti.


3. Vyhněte se sladkým nápojům a alkoholu

Slazené nápoje (Coca-cola, Sprite, Fanta, slazené džusy) nepotřebuje k životu nikdo - a děti už vůbec ne. Ty se snažte co nejdříve z jídelníčku úplně eliminovat. Alkohol je dalším velkým problémem, který se bere na lehkou váhu – jednak obsahuje prázdné kalorie, které rozhodně nejsou zanedbatelné a za druhé způsobuje spoustu negativních efektů pro naše zdraví. Pokud si ho dáme výjimečně, náš organismus by to samozřejmě měl zvládnout. Pozor ale na běžné pití piva jako hlavního zdroje tekutin, popíjení slazených ciderů k obědu, nebo denní konzumaci vína, koktejlů a tvrdého alkoholu. I u alkoholu existuje zdravá míra, ale troufám si říct, že je o dost nižší, než se běžná populace domnívá.


4. Zaměřte se na zeleninu, ovoce a vlákninu

Jedním z prvních kroků, kterými můžete začít, je zařazovat do jídel víc ovoce a zeleniny. Tím nejen prospějete svému tělu, protože mu dodáte potřebné vitamíny, minerály a vlákninu, ale také budete po jídle sytější. Opět můžete začít postupně – nejprve dbejte na to, aby alespoň jedno hlavní jídlo obsahovalo dostatek zeleniny (například polovinu talíře), následně můžete objem zeleniny v rámci celého dne navyšovat a zkoušet zeleninu připravovat na nejrůznější způsoby. Ovoce se také skvěle hodí do zdravého jídelníčku a není třeba se mu nijak vyhýbat a zbytečně se obávat sacharidů v odpoledních hodinách.


5. Připravujte si jídlo doma

Chystejte si zdravé jídlo převážně doma – budete mít přehled a kontrolu nad tím, co do jídel dáváte. Vaše peněženka vám samozřejmě taky poděkuje, protože jste už určitě zjistili, že vaření je ekonomicky mnohem výhodnější, než každodenní návštěva restaurací. Zkoušejte nové suroviny a propracovávejte se k novým receptům postupně. Uvidíte, že potraviny, ze kterých jste možná měli obavu, chutnají skvěle, když se dobře připraví. To samé platí i se svačinkami – víte, že budete celý den mimo domov? Nachystejte si během pár minut rychlou svačinku, kterou si snadno vezmete s sebou a předejdete tak zbytečnému kupování rychlého občerstvení, nebo méně kvalitních produktů na cestě.


6. Poslouchejte své tělo

Každý jsme jedinečný, a proto vždy poslouchejte potřeby svého vlastního těla. Podle toho, co vám sedí si upravujte velikosti a počty porcí během dne. To, že někomu bude sedět časná snídaně neznamená, že bude sedět i vám. Neporovnávejte svůj jídelníček s kýmkoli jiným, protože nevíte, jaký má daný jedinec aktuálně cíl, fyzickou aktivitu, trávení, nebo jiné potřeby. Najděte si svou vlastní cestu, která bude sedět vám – nikoli podle vzoru módního časopisu, nebo kolegyně v práci. Myslete na to, že i psychika hraje velkou roli a zdravé jídlo by se mělo brát především s rozumem a pohodou.


7. Najděte si na jídlo čas

Žijeme ve zrychlené době, která na nás vytváří neustálý tlak. Nic nestíháme, pijeme kávu cestou do práce a místo oběda do sebe v autě rychle natlačíme banán. Zkuste brát jídlo jako chvilku, kdy se zastavíte, odpočinete si od práce a doplníte energii. Uvidíte, že vám práce nikam neuteče a po pár minutách klidu budete naopak produktivnější. Berte jídlo jako investici do sebe, požitek a čas se sebou, s rodinou, nebo přáteli.


bottom of page