Rest days, aneb proč je odpočinek tak důležitý

Klasický případ lidí, mezi které jsem se řadila i já – jste zapálení a nadšení do cvičení a nejradši byste trénovali 10 hodin denně. Den, kdy necvičíte vám přijde zbytečný a máte pocit, že ztrácíte progres. Opak je ale pravdou.

Jak jsem se několikrát přesvědčila, že potřebuju odpočívat

Pracovat na plný úvazek, studovat vysokou školu, zvládat domácnost a trénovat 6x týdně (z toho 5x silově) mě už několikrát doběhlo. Vzhledem k tomu, že jsem cílevědomá a snažím se vždycky plnit plán, přišlo mi vynechání tréninku jako selhání. Když jsem ale 2x skončila se svalovou horečkou, kterou doprovázela vysoká teplota a já jsem 3 dny jenom proležela, došlo mi, že je něco špatně. Tělo není stroj, nemá neomezené zásoby a když mu budu pořád brát, musím mu taky vracet. Dalším signálem, že trénujeme příliš a potřebujeme zvolnit, může být ztráta menstruace u žen. Tělo ve stresu vypíná „nepotřebné funkce“, aby přežilo a zachovalo základní funkce přežití.


Přetrénování

Přetrénování je stav, kdy je tělo pravidelně stresováno nadměrnou zátěží, bez prostoru k zotavení – odpočinku. Každé tělo je jiné, a proto nebude fungovat jedna rovnice, kdy přesně k přetrénování dojde. Stejně tak doba trvání tohoto stavu je individuální. Takové přetrénování nás tedy může vyřadit z provozu na několik dnů nebo dokonce týdnů. Jak poznáme, že jsme přetrénovaní?

· Únava

· Zvýšení napětí organismu

· Nespavost a nechutenství

· Bolest svalů a kloubů

· Časté nachlazení

· Podrážděnost

· Zhoršení výkonnosti

· Deprese

· Ztráta motivace


Rest days jako prevence přetrénování

Dnes už vím, že dny odpočinku jsou stejně důležité jako trénink. Odpočinkem dáváme tělu prostor, aby se zregenerovalo, načerpalo nové síly a abychom se na trénink opět těšili. Regenerace je důležitá také z hlediska svalového růstu, kdy dochází k hojení a „opravování svalu“, který se poté stává silnějším. Mimo jiné předcházíme riziku zranění a máme čas i na jiné věci v našem životě.

Rest day ovšem neznamená, že se budeme celý den válet na gauči (i když i to je občas fajn), ale můžeme zůstat v rozumné míře aktivní. Skvělým způsobem je třeba procházka, yoga, strečink, sauna, masáž, nebo lehké kardio.


Shrnutí

Naše tělo je velice chytré a mnohdy nám dává naprosto jasné signály, že bychom měli zvolnit. Učím se mu naslouchat a když se necítím dobře, trénink jednoduše vynechám. Plánované dny odpočinku se snažím vnímat jako prostor pro další posun a už se nesnažím všechno za každou cenu urvat na sílu. Přece jen je cvičení pro většinu z nás jen zábava a určitě není cílem způsobit si problém. Rest day vás nezabrzdí, ale naopak vás posune dál.

Zdroje:

Přetrénování, aneb problém, který opravdu nechcete - Kulturistika.com. Kulturistika, fitness, výživa a zdravý životní styl - Kulturistika.com [online]. Copyright © 2002 [cit. 03.04.2020].

CLARK, Nancy. Sportovní výživa: pro pěknou postavu, dobrou kondici, výkonostní trénink. Praha: Grada, 2000. ISBN 80-247-9047-5.

Co se s tělem děje při přetrénování. FYZIOklinika – fyzioterapie a rehabilitace – Praha 4, Chodov [online]. Copyright © 2011 [cit. 03.04.2020]. Dostupné z: https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/co-se-s-telem-deje-pri-pretrenovani.

Exercise Rest Day: Benefits, Importance, Tips, and More. Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online]. Copyright © 2005 [cit. 03.04.2020]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/exercise-fitness/rest-day#doing-rest-right