Jak na ekologickou domácnost

Ekologie je v současném světě velkým pojmem, který je vykládán různými směry. Žít ekologicky neznamená opouštět moderní svět, ale žít s respektem k sobě i svému okolí.V první řadě bych ráda zmínila, že v oblasti ekologie rozhodně nejsem perfektní a mám neustále co zlepšovat. Nicméně, věřím tomu, že každý krok se počítá.


Poslední dobou na internetu koluje věta, která celou situaci ohledně ekologie hezky vystihuje: „Nepotřebujeme pár lidí, kteří dělají vše perfektně, ale potřebujeme miliony lidí, kteří to dělají nedokonale.“ To je podle mě zásadní myšlenka – nenechat se odradit tím, že jako jedinec nemůžu nic ovlivnit a že to stejně nemá cenu.


Je dobré si nejprve uvědomit, jaké pozitivní kroky děláme už teď. V takovém případě jsme schopni posoudit aktuální stav a zhodnotit, kam bychom to ještě mohli dál posunout. Každý má svou individuální míru, jak moc chce aktuálně řešit životní prostředí a nevidím žádný smysl v tom někoho osočovat, že třeba ještě nedošel tam, kde my už dávno jsme (přestože je to docela oblíbená praktika některých jedinců). Raději proto ještě jednou zopakuji, že jakákoli snaha se počítá.


Co znamená pojem „ekologická domácnost“?

Pod pojmem ekologická domácnost si představuju respekt k životnímu prostředí a snahu o udržitelnost. Členové ekologické domácnosti domýšlí, jaké mají jejich činy následky. Nekoukají se stranou, ale vyhodnocují dopady, které zanechá jejich jednání. Jen pro představu: průměrná česká rodina vyprodukuje ročně 1356 kg odpadu (ČSÚ 2017).

Zero waste

Žít bez odpadu není nová idea. Naši předkové naopak žili bezodpadově po celé generace ještě dávno před tím, než to začalo být moderní. Hospodařili v souladu s přírodou, byli na ní napojeni a využívali jí s respektem. Pak ale nastala doba průmyslu, zjednodušování, zrychlování a doba nadměrná produkce. Pojem zero waste doslovně znamená žádný odpad, což je v reálu neuskutečnitelné. Zero waste je tedy spíše o tvoření co nejmenšího možného množství odpadu.Jak je na tom naše domácnost?

Poslední dobou jsem nad tímto tématem hodně přemýšlela a dospěla jsem k pár bodům, které stojí za zmínku. Některé z nich už určitě sami aplikujete, ale některými vás třeba mohu inspirovat.


 • Třídění odpadu

Věřím, že třídění plastu, papíru a skla už je běžným standardem českých domácností. My se snažíme třídit víceméně všechno, co se dá – bioodpad (který údajně tvoří až 40 % veškerého odpadu), kovy, elektro, oblečení, kartony... Zásadní samozřejmě je snažit se vytvářet co nejméně odpadu, ať už je jakýkoli.


 • Ekologické úklidové a prací prostředky

Vše, co pro úklid a praní doma použijeme, se nikam neztratí, ale putuje dál do odpadu, nebo na naši kůži. Někteří odborníci tvrdí, že ani čističky vod nedokážou odfiltrovat veškeré nebezpečné látky. Zajímáme se o kvalitní stravu, ale pak vdechujeme při úklidu žíraviny, amoniak, nebo nosíme na oblečení zbytky ropných derivátů. Ekologickou drogerií se tomuto problému můžeme vyhnout.

 • Vědomé nakupování

Přemýšlet o tom, co kupujeme a proč to kupujeme je pro mě teď zásadní, protože jsem byla vlice „spotřební a hromadící typ“. Kolikrát jsem si něco koupila jen tak, bez toho, aniž bych zvážila, jestli to vůbec chci a potřebuju… Člověk pak zbytečné shromažďuje spoustu krámů, které dříve či později stejně vyhodí. Na tuto oblast se tedy snažím soustředit především z hlediska módy, kosmetiky a potravin.


 • Bezobalové nakupování

Mým velkým cílem do budoucna je minimalizovat odpad při nákupu potravin. Snažím se vybírat potraviny bez obalu, nebo alespoň ve skle, které později využívám pro další účely. Výborně to jde třeba na Rohlíku, kde se dá využít služba Otoč obal, nebo při nákupu ovoce a zeleniny z bedýnek (Svět bedýnek, Fresh Bedýnky apod.). Pokud jde člověk do kamenného obchodu, může využít prodejny Bezobalu (https://bezobalu.org/), nebo si nosit vlastní sáčky a tašky na nákup.


 • Bio potraviny

Koupí bio potravin se snažíme podporovat ekologické a férové zemědělství, které je šetrné k životnímu prostředí.


 • Lahev na pití

Když jdu ven, snažím se nosit lahev s vodou, abych si nemusela kupovat pití venku.


 • Vlastní krabičky na jídlo

Vařit si vlastní jídlo a chystat si ho s sebou mimo domov vyjde jednak levněji, ale také to ušetří zbytečné jednorázové obaly.


 • Menstruační kalíšek

Češky každý rok nakoupí okolo 680 milionů tampónů a vložek, přičemž jedna vložka se rozloží za 500 až 800 let (Slow Femme 2020). Menstruační kalíšek eliminuje jakýkoli odpad a je navíc skvělou a pohodlnou variantou.


 • Recyklace

Znovupoužití věcí, které byly považovány za odpad, je nejenom ekologické, ale taky to může vypadat sakra dobře! Důkazem je celý projekt Joshua na Bali, který vytvořili Martina s Lukášem (moje tchyně s tchánem) – Joshua district http://www.joshuadistrict.com/ a Joshua design.


Několikrát jsme s holkama uspořádaly výměnu oblečení (čti Hadrárnu), kam každá přinesla kousky, které z nějakého důvodu nenosí. Jsou to věci, které jsme kupříkladu neměly ani jednou na sobě, nebo si je vzaly párkrát a buď bychom je vyhodily, nebo by zbytečně ležely ve skříni. Takhle ještě udělají někomu radost, aniž bychom zase kupovaly nové a utrácely peníze.


Na co bych se ráda zaměřila do budoucna?

Zde je pár bodů, na kterých bych ráda zapracovala.


 • Přírodní kosmetika a drogerie

Na tuto oblast bych se ráda soustředila, ať už z hlediska dekorativní kosmetiky, nebo hygienických potřeb jako jsou šampony, sprchové gely apod. Je super, že máme v dnešní době z čeho vybírat. Existují kvalitní firmy, které vyrábějí kosmetiku s přírodním složením a netestují na zvířatech – a mnohdy navíc bezobalově.


 • Odličovací tamponky

Jakmile spotřebuju ty, které ještě mám (teď v karanténě jich moc nepoužiju 😊), plánuji nákup pratelných a znovu použitelných odličovacích tamponků.


 • Udržitelná móda

Udržitelná móda je velké téma. Po tom, co jsem nedávno zhlédla dokument The true cost, jako bych najednou pochopila, jak moc je určitá část módního průmyslu zvrácená. Můj velký cíl je podporovat udržitelnou módu a raději mít méně kvalitních kousků, než hromadit co nejvíc „hadrů“. I v sekáči se dá pořídit spoustu super věcí, jen člověk musí vědět, kam jít!


 • Pěstování

Pěstovat si vlastní ovoce, zeleninu a bylinky je skvělá varianta, jak mít prvotřídní produkty plné chuti, vitaminů a dobrého pocitu. Přece jen rajče utrhnuté z vlastní rostlinky chutná jinak. Mám v plánu se letos pustit do zeleninového záhonu – držte mi palce!


Zdroje

Organizace Bezobalu

WELDON, Megean. An (almost) zero-waste life. New York, NY: Rock Point, 2020

Slow Femme, magazín o pomalé módě a udržitelnosti - https://www.slowfemme.com/

Odpady | tříděníodadu.cz. Odpady | tříděníodadu.cz [online]. Copyright © 2007 [cit. 06.04.2020]. Dostupné z: https://www.trideniodpadu.cz/

E-shop s ekologickými produkty pro vaši domácnost | Econea.cz. E-shop s ekologickými produkty pro vaši domácnost | Econea.cz [online]. Dostupné z: https://www.econea.cz/