Jak připravovat kaše jako plnohodnotné jídlo a můj aktuální favorit

O víkendu jsem na instagramu sdílela svou snídaňovou kaši, která vzbudila zájem a přišlo několik požadavků na recept. Ten je velmi jednoduchý, proto mě původně ani nenapadlo se mu na blogu věnovat, ale je fakt, že v jednoduchosti je krása. Tenhle článek tedy obohatím také o to, jak si připravit kaši tak, aby zasytila, obsahovala kvalitní živiny a ještě dobře vypadala na pohled. :)


Z čeho kaši připravit

Variant je mnoho a v tom je právě to největší kouzlo! Použít můžete jakékoli druhy obilovin a najít si postupně své favority. Ideální je základ kaše střídat - získáte tak různorodé vitamíny a minerály, které jednotlivé obiloviny obsahují. Pro bezlepkáře se bude hodit například pohanka, jáhly, rýže, quinoa, či amarant. Pokud se lepku nevyhýbáte, vyzkoušet můžete také nejrůznější druhy vloček, nebo celozrnnou krupici.


Pamatujte, že vždy bude hodnotnější a výživnější "původní" varianta obilovin, která není dále nijak zpracovaná. Instantní kaše (přestože nejsou nutně doslazované) bych tedy nezařazovala denně a viděla je spíš jako méně kvalitní zdroj. Jednou za čas, ale za mě nijak zásadně neuškodí. I u nich ale dbejte na kvalitu, pokud se je rozhodnete občas zařadit. Vyhněte se předpřipraveným směsím na kaše z obchodu, které obsahují přidaný cukr a nekvalitní složky.

Co nezapomenout přidat

Abyste z kaše udělali plnohodnotné jídlo, doporučuji přidat bílkoviny, tuky a případně ovoce pro doplnění živin. Proč? Kaše vás lépe zasytí a dodá všechny potřebné látky plus další vlákninu z ovoce. Jak to tedy konkrétně provést? Ze zástupců bílkovin můžete vmíchat například tvaroh, řecký jogurt, syrovátkový/rostlinný protein, či našlehaný vaječný bílek. Tuky doplní oříšky, semínka, kvalitní čokoláda, kokos a další zdroje, které si jednoduše vyhledáte.


Recept

1. Základ kaše (obilovinu) dáme do rendlíku a podlijeme mlékem či vodou. Já dávám zpočátku méně tekutin a pak dolévám, abych neměla kaši moc tekutou. Pár minut povařím.


2. Sundám z plotýnky a vmíchám bílkovinu (syrovátkový protein, tvaroh, jogurt, ...).


3. Ozdobím podle nálady skořicí, ovocem a tuky.

Tato kaše je z rýžového základu se syrovátkovým proteinem s příchutí Milk Rice značky Biotech USA. Nahoře skořice, horké maliny, pekanové ořechy a čtvereček hořké čokolády s kousky karamelu z Lidlu.


Dobrou chuť!