Jak začít se sportem a trvale ho zařadit do svého života

Září bývá symbolem nových začátků podobně jako nový rok. Sport se také mnohdy spojuje výhradně s hubnutím, které se po letních měsících plných grilovaček, dovolených a popíjení aperolů stává velkým tématem. Často slyším ze všech stran, že lidé nevědí, jak začít a jak u cvičení dlouhodobě vytrvat. Pojďme se tedy podívat na 7 tipů, které mohou v praxi pomoci.

1. Překonejte komfortní zónu

Ze začátku to bude chtít překonat první pocity studu, strachu z neznámého, případně pohodlnosti. Je třeba si uvědomit, že všechny začátky bývají výzvou a žádný učený z nebe nespadl. Ono totiž paradoxně to, co bývá v prvních chvílích nejvíc komplikované, nás taky nejvíc posouvá. Zde bych tedy použila svůj oblíbený citát – „all progress takes place outside the comfort zone (všechen progres začíná za naší komfortní zónou).“


Taky jsem mnohokrát bojovala s tím, že je něco těžké, že mi to nejde, že jsem v tom ztracená. Při takových životních momentech si ale snažím uvědomovat, že pokud bych zůstala stále ve svém pohodlíčku, nikdy se nikam neposunu. U sportu to platí obzvlášť. Myslete na tu chvíli, kdy se podíváte zpátky a to, co pro vás na začátku bylo možná nepříjemné, teď zvládáte automaticky, aniž byste se nad tím vědomě zamýšleli a působí vám to radost.


2. Najděte si kvalitní vedení

Pokaždé, když se mě někdo zeptá, jak začít posilovat, nebo se věnovat jinému sportu, odpovídám jednoduše: najděte si kvalitního trenéra. Ano, bude to stát nějaké peníze, ale ušetříte si zdraví, roky bez progresu a frustrace. Postupem času budete schopni cvičit sami a z vědomostí a dovedností, které se od odborníka naučíte, můžete čerpat celý život.


Pokud budete chtít i dál kvalitní vedení a získávat nové podněty, rozhodně doporučuju s koučem spolupracovat, i pokud jste pokročilí. Tím, že se svěříte do rukou odborníka navíc předejde tomu, že přijdete na nové místo a nevíte, co tam máte dělat a cítíte se trapně. Pokud je pro vás osobní trenér finančně nedostupný, zkusila bych navštívit alespoň skupinové lekce, kde za přítomnosti instruktora můžete pilovat techniku cvičení a posouvat se správným směrem.


3. Nenechte se odradit, pokud hned nenajdete „svůj“ sport

Zdůrazňuju to často, takže ani u sportu neudělám výjimku – každý člověk je originál a musí k sobě přistupovat individuálně. Pokud jste tedy začali chodit do fitka, ale nic vám to neříká, nezoufejte. Zkoušejte různé sporty, ať už jsou venkovní, nebo vnitřní a pozorujte, co vám dělá dobře. Nezatracujte sport jako takový, pokud vás konkrétní aktivita nebaví.


Variant a možností pohybové aktivity jsou stovky. Každá aktivita se počítá a třeba taková aktivní práce na zahradě, nebo svižné procházky se mohou mezi sportovní aktivity řadit také. Vhodná je samozřejmě i kombinace sportů, které vám mohou přinášet různé benefity.

4. Nepřepalte začátek

Snadno se to píše, ale hůř aplikuje v praxi. Začínáte, máte spoustu motivace a odhodlání a nejradši byste cvičili každý den. Pozor na to. Pokud jste nebyli zvyklí na pravidelnou pohybovou aktivitu, tělo se bude muset postupně přizpůsobit. Myslete taky na to, že důležitá je především konzistentnost a cíl u sportu vydržet dlouhodobě. Snažte si tedy stanovit reálné hranice. Raději začněte 1x až 2x týdně a postupně přidávejte. Připomínám také, že méně je někdy více a nepodceňujte sílu regenerace.


5. Plánujte a zařazujte sport do svého kalendáře

Nespoléhejte se na „když mi to vyjde“ nebo „když to stihnu“. Plánujte, zapište si trénink do svého kalendáře a berte ho jako jednu z priorit. Osvědčilo se mi chodit cvičit rovnou po práci a brát si tašku s věcmi s sebou. Člověk se pak nerozsedí doma a nečelí nutnosti vstát znovu z gauče a vypravit se ven. Pokud chodíte na skupinové lekce, dělejte si rezervaci, ať s tréninkem na pevno počítáte.


Naučte se plánovat schůzky s přáteli a věci, které jsou flexibilní, podle tréninku. Samozřejmě to neberte tak, že si dobu, nebo tréninkový den nemůžete přizpůsobit. Jasně, že můžete. Ale pokud bychom si neuměli na sport vyhradit čas a nezařadili ho do své pravidelné rutiny, nikdy bychom u něj dlouhodobě nevydrželi. Pokud je sport vaše priorita, nebojte se mu svůj program a osobní život přizpůsobit.


6. Když není motivace, přichází na řadu vůle

I když si vyberete sport, který vás baví, přijdou dny nebo období, kdy se vám nebude chtít. Samozřejmě pokud by taková situace nastávala pravidelně a trvala příliš dlouho, bylo by vhodné zamyslet se nad tím, zda není nějaký problém (například přetrénování).


Nikdy nic není jenom růžové a když se vám jednou za čas nechce na trénink, je to normální. V takovou chvíli pak svádíte vnitřní boj a přichází na řadu vůle. Tady vám poradím jenom jedno – představte si ten pocit, až budete mít docvičeno a budete vědět, že jste tu slabou chvilku překonali. Přesně takové momenty totiž rozhodují o tom, zda budete mít skutečné výsledky.


7. Dělejte to kvůli zdraví a dobrému pocitu

Přestože možná začínáte proto, abyste se dostali do formy, věřte, že sport je mnohem víc. Pomáhá nastavit cíle a jít si za nimi, poznat své tělo a jeho limity, naučí nás disciplíně a rozvoji. Myslete na to, co přijde, až svého primárního cíle dosáhnete - například, že zhubnete. Co přijde pak? Necvičte jen kvůli spáleným kaloriím, ale kvůli dlouhodobé vizi být zdravějším a lepším člověkem. To je totiž skutečná vnitřní motivace, která vám pomůže vytrvat a dělat sport s radostí.