Moje nejoblíbenější varianty zdravých snídaní

Snídaně je moje nejoblíbenější jídlo dne. Není to jenom o tom, dostat do sebe jídlo, ale začít den v klidu a udělat si chvilku pro sebe. Stejně tak, jako u ostatních jídel, přemýšlím o tom, jaké potraviny volím a jak je k sobě skládám. V každé snídani se snažím mít dostatek bílkovin, tuků, komplexních sacharidů a vlákniny, aby mě jídlo zasytilo na celé dopoledne a dodalo mi potřebnou energii.


V současné době nic nevážím, ani nepočítám, takže všechno připavuju "od oka". Pokud nejste snídaňový typ, nikde není napsáno, že bez snídaně se nedá žít. Jestli nemáte brzy ráno na jídlo chuť, ničemu to nevadí a raději se najezte později, až se na jídlo budete těšit.


Příprava snídaně mi zabere vždy jen pár minut a tady je mých 5 nejčastějších variant:


1. Kaše

Ovesná, krupicová, jáhlová, rýžová a dalších tisíc možností mě moc baví. Pokaždé tak můžete vyladit varianty podle toho, co máte zrovna doma na co máte chuť.

Mléko naliju do hrnce a nechám lehce povařit, přidám základ kaše (vločky, nebo jiné obilniny) a chvilku promíchávám. Přisypávám podle toho, jak moc chci kaši mít hustou. Pokud chci zvýšit příjem bílkovin, zamíchám do kaše tvaroh, nebo protein. Zdobím nejčastěji skořicí, ovocem, ořechy, semínky nebo medem.


2. Vejce

Vejce jsou jednou z nejlepších variant snídaní vůbec. Obsahují kvalitní bílkoviny i tuky a dokáží skvěle zasytit. Mýtus, že obsahují "špatný" cholesterol už je dávno vyvrácen. Pro zvýšení příjmu vlákniny a sacharidů přidávám kvalitní žitný chleba a zeleninu.3. Avokádo toast

Pokud jste milovníci avokáda, tak tuhle variantu určitě znáte. Nejradši mám křupavou topinku z žitného chleba, na kterou namažu avokádo, posolím a na vrch dám volské oko. Jedná se opět o rychlou variantu, která obsahuje všechy makroživiny.4. Smoothie

Smoothie může být skvělou a výživnou variantou, když si potřebujete vzít snídani s sebou, nebo máte prostě jen chuť na něco čerstvého. Smoothie, které je složené pouze z ovoce a ovocných šťáv ale obsahuje jen cukr a moc vás nezasytí. Proto volím nejraději varianty z kefíru (který je skvělým probiotikem a podporuje dobré trávení), nebo plnotučného mléka. Následně přidám kus ovoce, semínka, protein, nebo oříškové máslo - zkrátka na co mám zrovna chuť.5. Jogurt

Kvalitní řecký, nebo farmářský bílý jogurt doplněný ovocem, oříšky, nastrouhanou hořkou čokoládou, kokosovými chipsy a skořicí je moje částá varianta snídaní i svačin. Je zbytečné kupovat light odtučněné verze jogurtů, které jsou doplněné škroby a nechutnají vůbec dobře. Stejně tak je to s přeslazenými jogurty, které vás nijak nezasytí a nemají žádnou výživovou hodnotu. Keeping it simple is the key.Věřím, že tahle série zdravých snídaní není na blogu poslední, protože mám v plánu zkoušet dál a příště se opět moc ráda podělím o nové dojmy! :)


Co nejraději snídate vy?