Rozhovor: Patrik Herčzík

Aktualizováno: 20. 4. 2020

Patrik je mistrem ČR v kulturistice v kategorii Men's Physique z roku 2017 a v tomto roce se mu také povedlo získat třetí místo na mistrovství světa. Pracuje jako trenér a připravuje své svěřence na závody.


Kategorie Men´s Physique

Men‘s physique je poměrně nová kategorie ve světě bodybuildingu. V této kategorii je důležitý celkový vzhled a působení závodníka na pódiu. Rozhodčí kladou velký důraz na celkovou symetrii těla. Závodník nesmí mít příliš velké svaly a zároveň nesmí být ani tak extrémně vyrýsovaný, nebo odvodněný jako v kulturistice. Extrémní svalnatost a vyrýsovanost se hodnotí záporně. Barva kůže se klasicky barví do tmava. Nesmíme zapomenout i na upravený účes, který dobře sedí k postavě. Na rozdíl od kulturistiky se nezávodí v závodních plavkách, nýbrž v šortkách, které by měly být až ke kolenům (zdroj: https://aleslamka.cz/cs/news/view/1316).

Dá se vůbec příprava na kulturistické závody dělat zdravě?

Myslím že pokud se budeme bavit o amatérské úrovni, tak určitě. Pokud se bude jednat o vrcholovou kulturistiku, tak to určitě se zdravím nemá mnoho společného.


Co tě na životním stylu kulturisty nejvíc baví?

Překonávání sám sebe. Posouvání hranic a limitů.


Kterého úspěchu v kariéře si nejvíc vážíš?

Jednoznačně třetího místa na mistrovství světa, když jsem závodil ještě v amatérech.


Na kterých potravinách stavíš základ svého jídelníčku, když jsi v dietě a když jsi naopak v off season?

Co se skladby jídelníčku týče, nedělám jiné razantní změny kromě změn jednotlivých gramáží. Snažím se jíst čistě po celý rok. Z konkrétních potravin je to maso, rýže, vejce, tvaroh, brambory, těstoviny, ovesné vločky, quinoa, ovoce a zelenina.


Máš nějaké specifické požadavky na kvalitu potravin, které kupuješ?

Můj největší požadavek bude asi na kvalitu masa, proto vždy upřednostňuji maso od řezníka před supermarketem. U ostatních potravin si na to nějak extra nepotrpím.


Chystáš se na závody sám nebo s trenérem?

Na veškeré závody se chystám se svým trenérem Martinem Novotným.


Jak přibližně vypadají tvoje makroživiny na začátku soutěžní diety?

Přesný poměr nevím, ale hádám, že to bude kolem 300 g bílkovin, 200 g sacharidů a 60 g tuků na den. Dietu si nastavuji vždy podle toho, co vidím v zdrcadle a v kalendáři. Znám své tělo za ty roky už poměrně dobře a vím, na co a jak reaguju. Podle aktuálního stavu upravuji pouze množství jednotlivých potravin.

Jak hodnotíš kulturistickou scénu v ČR?

Každým rokem se úroveň zvedá. Já osobně si myslím, že na to jak jsme malý stát, tak máme mnoho výrazných a úspěšných zavodníků. Jediné, co mě mrzí je rozmach zakázaných látek na amatérské národní úrovni.


Co považuješ za nejnáročnější faktor v průběhu celé soutěžní přípravy?

Mind-set. Udržet hlavu správně nastavenou a nenechat se ovlivnit vnějšími vlivy.


Kolik peněz musí kulturista investovat do jedné soutěžní sezóny?

Tady nedokážu přesně odpovědět. Záleží na tom, jestli jste amatér nebo profesionál, jestli závodíte v ČR, nebo na mezinárodních soutěžích, nebo zavodíte jako reprezentant. Každá příprava je jiná, ale řádově jsou to desetitisíce korun.


Jak máš sestavený tréninkový plán?

Cvičím dost intuitivně a podle toho, jestli se nacházím v předzávodní přípravě, v nabírací, či odpočinkové fázi. Po většinu roku cvičím ve schématu 2-3 tréninkových jednotek ku 1-2 dnům odpočinku. V předzávodní dietě cvičím i 6x týdně plus kardio.

Jak dlouho by podle tebe měl člověk být ve fázi nabírání, udržování nebo diety k dosažení nejlepších výsledků?

U každého to bude individuální, ale myslím, že ideální pro svalový rozvoj je střídat tyto fáze v rozmezí 6 měsíců.


Připravuješ klienty na závody?

Ano, mám pod svými křídly pár závodníků.


Kam by ses chtěl ještě posunout a jaké jsou tvé soutěžní cíle?

Mé soutěžní ambice v tuto chvíli nejsou nijak závratné. Sám pro sebe jsem si dokázal mnoho a nyní závodím spíše z radosti, než z touhy něco dokazat.


Patrika najdete na instagramu jako @herczik_ifbb_elitepro. Zatrénovat si s ním můžete ve Fitness Station Radlice.