top of page

Rozhovor s Katarínou Baniariovou o ženském zdraví

Katarínu Baniariovou můžete znát pod přezdívkou Bagniari, kterou získala už na střední škole a postupně z ní vybudovala značku, která dnes tvoří silné a zdravé ženy. Prostřednictvím mnoha platforem jako jsou vzdělávací programy, podcasty, e-booky, nebo instagram tvoří obsah, který pomáhá ženám převzít zodpovědnost za svoje zdraví, pracovat na sobě a objevit svůj potenciál.


Katy vystudovala antropologii (věda o člověku) a aplikovanou kineziologii (věda o mechanických zákonitostech pohybového ústrojí), pracuje jako koučka a mentorka a má řadu trenérských a výživových kurzů. Hlavními tématy, kterými se zabývá jsou: ženský cyklus, menstruace, hormonální zdraví, psychické a fyzické zdraví.


Katy si moc vážím za to, že se věnuje tématům, o kterých se veřejně moc nemluví. Málokdy se u lékaře dozvíte komplexní řešení svého problému, pokud jde o ženské zdraví. To pak v praxi může vypada tak, že se ztráta menstuace po vysazení hormonální antikoncepce řeší dalšími prášky, problémy s pletí se řeší prášky a nepravidelná menstruace se řeší opět prášky. Let´s be real. Problém se dá řešit i přirozenou cestou, ale možná to bude chtít trochu upřímnosti, více času a změnu životního stylu.

1. Co podle tebe reprezentuje skutečně zdravou ženu?

Zdravú ženu podľa mňa reprezentuje pravidelný menštruačný cyklus bez akýchkoľvek obmedzujúcich symptómov. Pretože pokiaľ toto žena dosahuje každý mesiac, dostáva skutočný zdravotný report o sebe, že je v poriadku po fyziologickej stránke.


2. Jak vypadá zdravý ženský cyklus a proč bychom o něj měly usilovat?

Zdravý ženský cyklus znamená, že vôbec je a je pravidelný a ideálne bez symtpómov, ktoré bežne ženy zažívaju ako PMS, bolesť či psychické zmeny. Taktiež ho definuje jeho dĺžka, čo je rozsah 21 až 35, dokonca niektorá literatúra uvádza až 40 dní. Ďalej jeho prejav, to znamená, že žena stráva 5-80 ml celkovej menštruačnej tekutiny (ta Ms) - nie denne, menštruácia aj celý cyklus prebieha s minimálnou bolesťou, ktorá by obmedzovala bežný život ženy a v poslednej rade aj farba a zloženie menštruačnej tekutiny. Tá by mala obsahovať krv a to červenej farby (tmavšia farba sa vyskytuje ak je krv dlho vystavená vzduchu), cervikálny hlien a pozostatky endometria (nie však kusy zrazenín).


3. Co se děje v našem těle při braní hormonální antikoncepce po fyzické i psychické stránce?

Deje sa toho dosť a zároveň nič, záleži ako sa na to pozrieme. V skratke, naše telo je HAK obmedzené tvoriť svoje (endogénne) hormóny a je dávkované nevlastnými (exogénnymi) hormónami. Ich úlohou je zastaviť to najvzácnejšie ťo žena má, ovuláciu, počas ktorej tvoríme veľa hormónov. To je spôsobené tým, že funkcia vaječnikov je potlačená, hypotalamus nedostáva signál z vaječníkov, FSH ani LH hormón nespúšťajú ovuláciu a tak žena nemá vlastne pravú menštruáciu. Čo sa deje je, že žena je 24 dní cca na stálej hladine syntetických hormónov a potom je nám je umelo vyvolané krvácianie -takzvané zbytkové, aby sa cyklus tváril zdravo a v poriadku, ideálne nastavené učebnicovo na 28 dní, čo nie je realita žien s prirodzeným cyklom. A to nehovorím o ďalších zásahoch ako je trávenie, psychika, nervová sústava a podobne.


4. Má braní hormonální antikoncepce vliv na sportovní výkon?

Áno má a veľký. Ženy síce naberajú otrošičku viac svalovej hmoty, žiaľ táto hmota nie je funkčná a sila sa nezvýši. Ženy si znižujú svoju rýchlosť, VO2 max, ich regenerácia je zhoršená, imunita je ohrozená a rovnako aj stav kostí, či sú vystavené väčšiemu oxidačnému stresu a podobne.


5. Co bys poradila ženám, které trpí bolestivou, nebo nepravidelnou menstruací?

Aby hľadali odpoveď v pozorovaní seba. Kedy bolí, ako moc, koľko dní, zaberá ibalgin 1-2? Nie je bolesť ako bolesť. Primárna dysmenorea je typická pri ovulácii alebo začiatku krvácania, to obnáša krátku bolesť, ktorá odoznie a nepotrebujete lieky (max 1 ibalgin) ani voľno z práce. Pokiaľ MS bolí, sú tam nejaké prejavy PMS, určite sa pozrieť na zloženie stravy, celkový pohyb či množstvo stresu. Sekundárna dysmenorea môže signalizovať horšie problémy ako je endometrióza, polypy a ďalšie problémy. Prejavuje sa bolesťou, ktorá vás donúti byť doma, či nie ste schopné života ani po 2-3 ibalginoch. V tom prípade vyhľadať schopného doktora na vyšetrenie.


6. Jaké jsou nejčastější důvody ztráty menstruace u žen v produktivním věku a jak pracovat na jejím navrácení?

Najčastejší dôvod je nedostatočná energetická dostupnosť. To znamená, že žena nepokryje svoj výdaj. To spôsobuje nízky energetický príjem, nadmerný pohyb, nevhodné stravovanie pri športovom výkone, hladovanie, či dokonca kvalita stravy. Návrat MS nemá ťažký návod, ale pre ženy je náročný tým, že musia ubrať to čo miluju- pohyb a pridať s tým s čím bojujú - jedlo.


7. Problém s otěhotněním je velkým tématem dnešní doby. Jak mu předcházet?

Poznaním svojho individuálneho cyklu. V rámci mesiaca máme iba 6 plodných dní, to si myslím, že každá zvládneme si ošéfovať ak vieme čo sa s načim telom deje a nemusíme si kvôlit tomu ničiť celý cyklus a ohroziť si zdravie vo vyššom veku či plodnosť, keď na to príde čas.

Pokud vás tato témata zaujala, podrobnější obsah najdete zde:

Bagniari webové stránky: https://bagniari.com/

Instagram: @bagniari

Podcasts: Bagniari radio


Katy, moc ti děkuju za rohovor i skvělou tvorbu a přeju mnoho úspěchu v pracovním i osobním životě!

bottom of page